Wexford and District Schoolboys League

Please support our advertisers

Click here to visit our main sponsor 
----- also -----

Click here to visit our new League kit sponsors 


Best of luck to all teams in the new season 2016-17
Season kicks off Saturday 3rd September with the even age groups (u10, u12, u14 and u16).

DELEGATE MEETING
Delegate meeting will be held in The Riverside Park Hotel, Enniscorthy, on Thursday 1st September at 8pm.
All clubs MUST attend

U11 TRIALS
U11 Trials will take place in September
Dates and times to be confirmed.

U15 TRIALS
U15 Trials will take place in September
Dates and times to be confirmed.

Child Welfare Course
Any person or club interested in doing the required child welfare course, please text Anne-Marie O'Neill 087-7987210 with name/s so she can organise same with William Doyle
------

Final panel of players for six week's trial for the County U12 ETP  
Alex Power, Josh Doyle Delaney, Cillian Byrne, Shane Donovan, Leo Sinnott, Oisin Heaphy,   Niall Mooney, Bobby Katus, Jamie Lyng, Jack McNamara, Jack Rossiter, Joe Finn, James Lawless, Tom Hernandez, Conor Cremen, Aaron Howlin, Luke O’Rourke, Jay Hogan, Tim Ivers, Cian Levingston, Dylan Browne, Cian O’Connor, Conor Cullen, Brennan O’Neill, Cathal Sheehan, Niall Kehoe, Shane Doran, Paddy Connors, Fabio Feitinha, Ruairi Martin,   
Goalkeepers  - Daire Moynihan, Conor O’Leary, Jayden Cheevers, Liam Kenny, Kenny Robertson, Shay O’Leary

---------

Congratulations to all League winners and if you need more medals
contact Cumas, New Ross. Tel: 051-448063 
---------
Congratulations to Wexford who beat Athlone 3-0 in the Final of the Tracie Lawlor Memorial Cup Final
Pictures form all the games can be seen on the following link http://www.tracielawlortrust.com/events/gallery/

--------------------

Don't forget to text in your result to PRO Ian Lawlor before 7pm on Saturday and evening results after the match than night to avoid a fine.



 

Click here to download A4 Player Reg Form

Click here to download PLAYER RELEASE-TRANSFER FORM

Click here to download NON-NATIONAL REGISTRATION FORM

Click here to download APPLICATION FORM SEASON 2016-17

Click her to download Gara Vetting Form

Click her to download Parent Guardian consent form

 

League Executive






Chairman:
P J Murphy
V. Chairman:
Don Hearne
Secretary:
Thomas Cowman
Treasurer:
Michael Carthy
Registrar:
Willie Cottrell
PRO:
Ian Lawlor








Child Protection
Officer:

Anne Marie O'Neil
Committee:
Richard Busher
Fix Secretary:
Gary O'Brien
Fix Secretary:
Simon Barnes
Committee
John Furlong
Committee
-

Chairman: P.J. Murphy, Ballysekin, Kilmore, Co. Wexford. (053) 9135286 (W), (086) 8930779.
V. Chairman:  Don Hearne, 
Galbally, Curracloe, Co. Wexford. 086-1079608.
Secretary: Thomas Cowman, Askinvillar, Kiltealy, Enniscorthy. 087-2826168
Hon. Treasurer: Michael Carthy, 40 King Street, Wexford. (053) 9124313, 085-7269652
Registrar: Willie Cottrell, 34 Abbey View, Campile, Co. Wexford. (051) 388523, 087-6300330.
PRO: Ian Lawlor, Mullinagower, Castlebridge, Co. Wexford. Mobile: 087-6091667 (up to 7pm Saturday for results)

FIXTURES SECRETARIES:

U11, U13 & U15 Gary O'Brien, Clonsilla East, Gorey. Tel: 087-6091668
U12, U14 & U16
 Simon Barnes, 87 Newborough, Gorey, Co. Wexford.  Tel: 087-6091669
U9 & U10 -

Committee:

Anne Marie O’Neill, Clonhaston, Enniscorthy. (053) 9236904. 087-7987210

John Furlong, Curracloe, Co. Wexford. (085) 1741077.

Richard Busher, 29 Ard Uisce, Wexford (086) 3967481